A csontok védelme gyermekkorban - Táplálkozás és életmód

A növekedésben lévő csontok védelme kiemelkedően fontos gyermekkorban. A következőkből kiderül, hogy mit tehetünk az egészséges csontokért, és mit érdemes szem előtt tartani.

Játszó kisgyermekek. A csontok védelme gyermekkorban - Táplálkozás és életmód

A csontok szerepéről röviden

A csontok alapvető és sokrétű szerepet töltenek be az emberi testben. Lehetővé teszik például a mozgást az izmokkal és az ízületekkel való együttműködés révén, védik a létfontosságú szerveket, tárolnak egyes alapvető ásványi anyagokat (például a kalciumot és a foszfort), valamint otthont adnak a csontvelőnek, amely a vérsejteket termeli.


A csontok növekedési szakaszai gyermekkorban

A csontnövekedés egy dinamikus folyamat, különösen gyermekkorban és serdülőkorban. Ezt a folyamatot több kulcsfontosságú szakaszra lehet osztani:

  • Csecsemőkor és kora gyermekkor: A csontok mineralizációja és gyors növekedés jellemzik. Kritikus időszak a csontsűrűség kialakulása szempontjából.
  • Gyermekkor: Ebben az időszakban a gyerekek egyre aktívabbá válnak. A csontok állandó növekedésben vannak, hosszuk és sűrűségük is növekszik, illetve folyamatosan szilárdulnak.
  • Serdülőkor: Jelentős, gyakran hirtelen csontnövekedés jellemzi, illetve egyes ásványi anyagok felhalmozódása. A fiúk általában később tapasztalják meg ezt a növekedést, mint a lányok.
  • Késő serdülőkor: A csontnövekedés hosszában befejeződik, ahogy a növekedési lemezek (epifízis lemezek) bezárulnak, általában 18 éves korban a lányoknál és 20 éves korban a fiúknál. Azonban a csontsűrűség továbbra is növekszik a húszas évek elejéig.

Gyakori csontbetegségek gyermekkorban

A gyermekkor kiemelt fontosságú életszakasz a csontegészség tekintetében. A csontokat érintő leggyakoribb rendellenességek közé tartoznak például a következők:

  • Tápanyaghiányok okozta panaszok: Az olyan állapotok, mint például a D-vitaminhiány miatt kialakult angolkór a csontok lágyulásához és gyengüléséhez vezethet. 
  • Genetikai rendellenességek: Az osteogenesis imperfecta, vagyis üvegcsont-betegség már az élet korai szakaszaiban megmutatkozik. Ez egy súlyos rendellenesség, mely könnyen törő csontokkal jár. 
  • Anyagcserezavarok: A kalcium vagy foszfor alacsony bevitele, vagy felszívódásának rendellenességei komoly panaszokhoz vezethetnek. 
  • Juvenilis oszteoporózis: Gyermekkori csontritkulás, mely a csontok gyengülésével jár, ami fokozza a csonttörések kockázatát.

A gyenge csontok és csontbetegségek gyakori jelei

A csontegészségi problémák korai észlelése kulcsfontosságú a gyermekek fejlődése szempontjából. A gyenge csontokra vagy esetleges betegségekre gyakran utalnak a következők:

  • Fájdalom vagy érzékenység a csontokban vagy ízületekben
  • Csontfájdalom, izomgyengeség és járási nehézségek
  • Gyakori törések
  • Növekedési késedelmek vagy deformitás

A fenti, vagy hasonló tünetek esetén javasolt mihamarabb orvoshoz fordulni a korai felismerés és a megfelelő kezelés érdekében. Ennek elmulasztása nemcsak rövid távon okozhat súlyos egészségügyi problémákat, hanem életre szóló elváltozásokat is okozhat.

Hogyan támogathatjuk a csontok egészségét gyermekkorban?

Táplálkozás

A kiegyensúlyozott, kulcsfontosságú tápanyagokban gazdag étrend elengedhetetlen a csontfejlődés és -erősség szempontjából. A kalcium például szükséges a csontok képződéséhez és karbantartásához, a D-vitamin pedig elősegíti a kalcium felszívódását és támogatja a csontnövekedést. A magnézium, a foszfor és a K-vitamin szintén alapvető a csontok egészségének megőrzéséhez.

Ajánlott termék: ZinoShine+ D-vitamin és Magnézium

Fizikai aktivitás

A fizikai aktivitás hozzájárul a csontsűrűség növeléséhez és a csontok erősítéséhez.

A rendszeres mozgás, legyen az séta, futás, ugrálás, vagy bármilyen sport mind előnyösek. 

A csontokra káros tényezők kerülése

Az egészséges, csontokat védő tápanyagokban gazdag étrend, illetve a rendszeres fizikai aktivitás mellett elengedhetetlen a csontokat károsító tényezők kiküszöbölése. Javasolt kerülni például a koffeint, a dohányfüstöt, a só túlzott bevitelét, illetve a tápanyagok felszívódását befolyásoló esetleges betegségeket is fontos megfelelően kezelni. 

A fenti információk tájékoztató jellegűek! Hosszú ideig fennálló, nehezen szűnő, gyakran visszatérő, vagy súlyosbodó panaszok esetén forduljunk orvoshoz!

Források:

https://examine.com/conditions/bone-health/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34869539/

https://examine.com/supplements/vitamin-d/

https://examine.com/supplements/calcium/

https://examine.com/supplements/magnesium/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34231540/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK45504/

Fotó: Cottonbro Studio

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 844 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute