Stroke – Így csökkentheted a kialakulásának kockázatát!

Stroke során az agy vérellátásában zavar keletkezik. Mire szolgál a FAST módszer? Tehetünk valamit azért, hogy elkerüljük? Erről szól a cikk!

A stroke során az agy valamelyik részén a vérellátás olyan mértékben csökken, hogy az ott lévő sejtek elkezdenek elpusztulni. Ha időben tudunk cselekedni, akkor a károsodás mértékét csökkenthetjük, ha azonban késlekedünk, akkor maradandó károsodást szenvedhetünk, súlyosabb esetben pedig az életünk is veszélybe kerülhet.

A szakemberek egyetértenek abban, hogy a stroke esetében az idő a legfontosabb tényező. Minél előbb segítséget kap az érintett, annál kisebb a valószínűsége a maradandó károsodás kialakulásának.

F.A.S.T. módszer, ami segíti a gyors felismerést

Stroke esetén azonnal cselekedni kell. A tünetek nem mindenkinél egyforma erősségűek, de a F.A.S.T. módszerrel könnyen beazonosíthatók, így azonnal segítséget kérhetünk. A módszer neve egy angol szó, amelynek jelentése egybe olvasva „gyors”-at jelent, azonban az egyes betűk külön-külön is fontosak.

F, mint face, magyarul arc: a stroke esetén szemmel látható, hogy az arc egyik oldala megváltozik, asszimetrikussá válik. A száj széle lefelé hajlik, ferdének tűnik, és az érintett nem tud „o” betűt formázni.

A, mint arms, magyarul kezek: stroke esetén a kezek mozgása is asszimetrikussá válhat. Kérjük meg az érintettet, hogy emelje magasba egyszerre mindkét karját. Ha az egyik látványosan alacsonyabban marad minden erőlködése ellenére, akkor azonnal kérjünk segítséget, mert is a stroke egyik tünete lehet.

S, mint speech, magyarul beszéd: stroke esetén az egyén beszéde zavarossá válhat, előfordulhat, hogy nem tudja kimondani a szavakat, hiába próbálja, illetve az sem kizárt, hogy nem érti meg, amit mondunk neki.

T, mint time, magyarul idő: az idő kulcsfontosságú, ezért, ha valakin, vagy akár önmagunkorn ezeket a tüneteket észleljük, akkor azonnal kérjünk segítséget. Ne késlekedjünk, mert minél előbb szakszerű ellátást kapunk, annál nagyobb az esélye annak, hogy nem alakul kimaradandó károsodás az agyban.

A fentieken felül a stroke további tünetei lehetnek még?

  • járási nehézség
  • bizonytalan járás
  • hirtelen erős szédülés
  • koordináció elvesztése
  • hirtelen, erős fejfájás
  • látászavar
  • hányinger
  • pillanatnyi eszméletvesztés

A szakemberek felhívják a figyelmet arra, hogy akkor sem szabad figyelmen kívül hagyni ezeket a tüneteket, ha rövid idő után elmúlnak, mert ezek akár figyelmeztető jelek is lehetnek, amelyek előre jelezhetik a stroke kialakulását.  

Milyen kockázati tényezők növelik a stroke kialakulását?

A stroke kockázati tényezői közé tartoznak:

  • cukorbetegség
  • magas vérnyomás
  • pitvarfibrilláció
  • véralvadási problémák
  • magas koleszterin
  • keringési problémák
  • nyaki verőér betegség
  • szívinfarktus

Életmódbeli kockázati tényezők is vannak, amelyekre érdemes odafigyelni:

  • egészségtelen táplálkozás
  • fizikai aktivitás hiánya
  • dohányzás
  • túlzott alkoholfogyasztás

Szakemberek szerint a stroke kockázata az idő előrehaladtával megnövekszik, majdnem megkétszereződik minden évtizedben 55 év felett.


Hogyan csökkenthetjük a stroke kialakulásának kockázatát?

Vannak olyan kockázati tényezők, amelyekre sajnos nincs ráhatásunk. Ilyenek a genetika, az életkor és a családi anamnézis. Van viszont sok olyan terület, ahol tehetünk a stroke elkerüléséért. Nézzük, hogy milyen lehetőségeink vannak!

Étrendbeli változtatások

Vizsgáljuk át étrendünket, étkezési szokásainkat. A magas vérnyomás és a magas koleszterinszint növelheti a stroke kockázatát, viszont étrendbeli változtatásokkal kordában tarthatjuk ezeket az értékeket:

  • csökkentsük a só- és zsírbevitelt
  • vörös húsok helyett válasszunk halat
  • csökkentsük azoknak az ételeknek az arányát, amelyek hozzáadott cukrot tartalmaznak
  • együnk több zöldséget, babot, diófélét
  • fehér kenyér helyett válasszuk a teljes kiőrlésű kenyeret, pékárút

A megfelelő étrend kialakítása mellett fogyaszthatunk étrend-kiegészítőket is. A MANNAVITA webáruházban számos olyan terméket találhatunk, amelyek segíthetnek a stroke megelőzésében. Ide kattintva elérhetőek ezek a termékek.

Testmozgás

Vizsgáljuk át a mindennapjainkat! Vajon mozgunk eleget?
Ha nem tudunk egyből válaszolni erre a kérdésre, akkor vezessünk naplót arról, hogy egy héten milyen tevékenységeket végzünk. Egyből látni fogjuk, hogy az életmódunk inkább ülő életmód, vagy közelít az aktív életmód felé.

Ha kevésnek ítéljük a testmozgást, akkor se kezdjünk bele egyből hosszú és kemény edzésekbe, helyette inkább kis lépésekben haladjunk. Iktassunk be eleinte napi 5 perc gyors sétát, ami szakemberek szerint is segít megelőzni a stroke kialakulását. A lényeg, hogy olyan gyakorlatokat végezzünk, amelyek közben jól érezzük magunkat, és amelyek kellőképpen átmozgatják a testünket.

Dohányzás

A dohányzásról való leszokás jelentős mértékben csökkentheti a stroke kialakulásának kockázatát. Ha egyedül nem sikerül, akkor kérhetünk segítséget, hiszen ma már számos biztonságos és hatékony módszer áll a rendelkezésünkre.

Alkoholfogyasztás

A kutatók a rendszeres, nagy mennyiségű alkohol fogyasztását összefüggésbe hozták a stroke kialakulásával, ezért ha valaki rendszeresen fogyaszt alkoholt, akkor mindenképpen érdemes férfiak esetében napi 2, nők esetében napi 1 ital elfogyasztására minimalizálni a mennyiséget.

Gyógyszerszedés

Bizonyos típusú gyógyszerek különösen fontosak a stroke kockázatának csökkentése érdekében. Ide tartoznak a vérnyomáscsökkentő gyógyszerek, a cukorbetegség elleni gyógyszerek, a koleszterin-gyógyszerek, és a vérrögök megelőzésére szolgáló gyógyszerek, mint például az aszpirin és a vérhígítók. Ha ezen gyógyszerek bármelyikét felírja a kezelőorvos, akkor figyeljünk oda az előírásnak megfelelő, pontos és rendszeres szedésre.

Forrás:
https://www.healthline.com/health/stroke-types 
https://www.healthline.com/health/stroke 
https://www.healthline.com/health/stroke/stroke-warning-signs
http://www.strokeassociation.org/STROKEORG/AboutStroke/UnderstandingRisk/Understanding-Stroke-Risk_UCM_308539_SubHomePage.jsp 

Életmód- és táplálkozási tanácsadó. Szakértője a reform élelmiszereknek, diétáknak, mikro- és makro tápanyagoknak.
Jelenleg Összesen 849 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute