Hipoparatireózis, más néven mellékpajzsmirigy-alulműködés - Okok, tünetek, kezelési lehetőségek

A hipoparatireózis ritkán fordul elő, ám tünetei és szövődményei súlyosak lehetnek a megfelelő kezelés elmulasztásával. Lássuk, mire figyeljünk oda! 

Fiatal lány, kezeivel a nyakán. Hipoparatireózis, más néven mellékpajzsmirigy-alulműködés - Okok, tünetek, kezelési lehetőségek

Mi az a hipoparatireózis?

A hipoparatireózis egy olyan ritka állapot, amely akkor fordul elő, amikor a nyakban, a pajzsmirigy közelében elhelyezkedő, négy, rizsszemnyi méretű mellékpajzsmirigy nem termel elegendő mellékpajzsmirigy-hormont. A mellékpajzsmirigy-hormon fő funkciója a szervezet kalcium- és foszforszintjének szabályozása, illetve fontos szerepet játszik a D-vitamin aktív formájának termelésében is. A túl kevés mellékpajzsmirigy-hormon rendellenesen alacsony kalciumszinthez és magas foszforszinthez vezet a szervezetben, mely ugyan élethosszig tartó megfigyelést és kezelést igényel, ám ha korán észlelik, elkerülhetőek a komoly szövődmények

Mik lehetnek a hipoparatireózis főbb kiváltó okai? 

A hipoparatireózis kiváltó okai egyénenként eltérőek lehetnek, azonban klinikai vizsgálatok beszámolói szerint a legtöbb esetben az alábbiak állnak a betegség kialakulásának hátterében. 

  • alacsony magnéziumszint
  • DiGeorge-szindróma, amely egy olyan genetikai rendellenesség, mely bizonyos testrendszerek fejlődését befolyásolja hátrányosan
  • más örökletes, genetikai tényezők
  • a mellékpajzsmirigyek sérülése vagy eltávolítása
  • autoimmun betegségek
  • sugárkezelés


Hogyan ismerhető fel a mellékpajzsmirigy-alulműködés?

Mivel a betegséget sok esetben a kalcium alacsony szintje okozza, a mellékpajzsmirigy-alulműködés tünetei hasonlóak lehetnek a kalcium hiányának szimptómáihoz. Hogy milyen árulkodó jelekre figyeljünk oda? Az alábbiak esetén ajánlott orvoshoz fordulni:

Hogyan kezelhető a hipoparatireózis?

Számos módszer létezik a mellékpajzsmirigy-alulműködés kezelésére. A rendszeres ellenőrző vizsgálatok elengedhetetlenek, hiszen ezek során a kalcium, a foszfor, a magnézium és a mellékpajzsmirigy-hormon szintjének ellenőrzésére is sor kerül. Az értékek figyelembevételével orvosunk megállapítja, illetve a terápia előrehaladtával módosíthatja a szükséges készítmények, mint például a kalcium és D-vitamin ajánlott mennyiségét, illetve egyes esetekben az étrend módosítását is előírhatja.

Mivel a terápia célja a kalcium és más létfontosságú ásványi anyagok megfelelő szintjének helyreállítása a szervezetben, a kalciumot és a D-vitamint tartalmazó étrend-kiegészítők rendszeres fogyasztása sok esetben kritikus fontosságú. Ezek pótlására orvosunk vény nélkül kapható készítményeket is javasolhat, mint például a Mannavita Manna-D, vagy a Crystal Korall Kalcium. A megfelelő koncentráltságú D-vitamin nem csak a kalcium felszívódását segíti elő, hanem a felesleges foszfor szervezetből való eltávolítását is. 

Mivel a mellékpajzsmirigy-alulműködés egy krónikus betegség, az orvosi utasítások betartása és a megfelelő kezelés alkalmazása elengedhetetlen az életminőség fenntartásához és a súlyos szövődmények elkerüléséhez, ám szerencsére ezeknek köszönhetően a legtöbb esetben a tünetek jelentős javulása tapasztalható

A fenti információk tájékoztató jellegűek! Meghatározó életmódbeli változtatások, illetve új étrend-kiegészítő alkalmazása előtt konzultáljunk kezelőorvosunkkal! Mellékpajzsmirigy-alulműködés esetén minden esetben tartsuk be az orvosi utasításokat! 

Források: 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32322899/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26943720/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26938200/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30551988/

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 849 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute