Hogyan kezelhetjük a fülzsír okozta füldugulást olívaolajjal?

A fül egészségéről és a fülzsírról viszonylag keveset beszélünk, holott a fülápolás fontossága nem elhanyagolható. Tudjunk meg többet az olívaolaj használatáról e téren!

Háttal álló nő gyöngy fülbevalóval. Hogyan kezelhetjük a fülzsír okozta füldugulást olívaolajjal?

A fülzsír szerepéről röviden

A hallójárat egy viaszszerű, cerumennek vagy fülzsírnak nevezett, világos sárgától sötét barnáig terjedő színű olajat termel, melynek több fontos szerepe is van. A fülzsír többek között védi a fület a portól, a különböző mikroorganizmusoktól, és más, potenciálisan káros anyagoktól, illetve védi a hallójárat érzékeny bőrét a víz okozta irritációtól is. Ezeken felül az egészséges mennyiségű fülzsír még a fülfertőzések kockázatát is csökkenti, mivel antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik.

Normál körülmények között a felesleges viasz természetes úton kijut a hallójáratból a fülnyílásba, majd a tisztálkodás során kimosódik, így nem igényel sem különösebb figyelmet, és nem is okoz problémát.


Mire figyeljünk oda a mindennapos tisztálkodás során?

A fül túl gyakori tisztítása, illetve fülzsír teljes eltávolítása nem ajánlott, hiszen ennek számos negatív következménye lehet. A fülzsír eltávolítására tett, nem szakszerű kísérlet, akár fültisztító pálcikával, akár más, mechanikus eszközzel nem csak a felgyülemlett fülzsír mélyebbre tolását és így a hallójáratban való felgyülemlését eredményezheti, hanem irritálhatja és károsíthatja a hallójáratot, illetve akár ki is lyukaszthatja a dobhártyát. Ezért rendkívül fontos, hogy a higiéniás szokások tanítása és a mindennapok során felügyeljük a gyermekeket. Ha az gyanítjuk, hogy egy gyermeknél túlságosan felhalmozódott a fülzsír, a legbiztonságosabb az, ha az otthoni módszerek helyett gyermekorvoshoz fordulunk

A felgyülemlett fülzsír számos panasz forrása lehet

Ha a fül a szükségesnél több fülzsírt termel, és az nem tud természetes módon, vagy a tisztálkodás során kijutni, a fülzsír idővel megkeményedhet és elzárhatja a hallójáratot. A fül mindennapos tisztítása során előfordulhat, hogy véletlenül mélyebbre toljuk a fülzsírt, ami füldugulást, illetve súlyosabb esetekben akár átmeneti halláskárosodást, vagy fertőzést is okozhat. A felesleges viasz feloldásához és eltávolításához szerencsére számos módszert bevethetünk saját otthonunk kényelmében, ám ha ezek nem használnak, illetve ha a panaszok súlyosbodnak, feltétlenül ajánlott orvoshoz fordulni.

Mi állhat a fokozott fülzsírtermelődés és a füldugulás hátterében?

Vannak, akik genetikájuk miatt hajlamosak a túl sok fülzsír termelésére, ám ez nem áll közvetlen összefüggésben a fülzsír okozta füldugulással. Az eltömődés leggyakoribb oka a fülzsír helytelenül megkísérelt eltávolítása. A törölközők és a fültisztítók mélyebbre tolhatják a viaszt, ám más tényezők is felelősek lehetnek panaszainkért. Ezek közé tartozik például a füldugók, a fülhallgatók, vagy a hallókészülékek használata, amik gátolják a hallójárat szellőzését, a fülzsír természetes kijutását, és így a dugulás kockázatát is fokozhatják.

Mik a fülzsír okozta füldugulás leggyakoribb tünetei?

A fülzsír felhalmozódására, illetve az esetleges fertőzésre az alábbiak hívják fel figyelmünket:

  • hirtelen fellépő zavarok a hallásban
  • részleges, átmeneti halláskárosodás
  • tinnitus, más néven fülcsengés vagy fülzúgás
  • nyomás és teltségérzet a fülben
  • fülfájás
  • szédülés
  • váladékozás a fülből
  • kellemetlen szag a fülből
  • láz

Hogyan előzzük meg a felgyülemlett fülzsír okozta füldugulást és más panaszokat?

Amennyiben szervezetünk több fülzsírt termel, valamint ha hajlamosak vagyunk a füldugulásra, az általános fültisztítás mellett ajánlott a fülzsír úgynevezett kiöblítése, vagy feloldása, melyhez használhatunk gyógyszertárban kapható készítményeket, vagy akár olívaolajat is. Ez jelentősen csökkentheti a fülzsír rendellenes felgyülemlésének és megkeményedésének, így ezáltal a fül eldugulásának esélyét. Emellett fontoljuk meg a nedves törlőkendők alkalmazását a bolyhos törölközők helyett, ugyanis az utóbbival nem csak a fülzsírt nyomhatjuk beljebb, hanem a törölközőről származó szöszöket is a fülünkbe juttathatjuk, ami tovább fokozza a dugulás és a fertőzések esélyét. Nedves törlőkendő alkalmazásával nem csak a füldugulás kockázatát csökkenthetjük jelentősen, hanem az esetleges irritációét és a dobhártya sérüléséét is. 

Hogyan kezelhetjük a fülzsír okozta füldugulást otthon?

Fontos, hogy soha ne próbáljuk az ujjunkkal, a körmünkkel, fültisztító pálcikával, vagy más eszközzel kikaparni a fülzsírt a hallójárat mélyebb részeiről, hiszen ezzel komoly károkat okozhatunk. Ehelyett kérjük ki gyógyszerészünk tanácsát a gyógyszertárban kapható, otthon is biztonságosan alkalmazható fülzsíroldó és -eltávolító készítményeket illetően, vagy próbáljuk ki az alábbi módszert:

A felgyülemlett vagy megkeményedett fülzsírt egyszerűen fellazíthatjuk természetes növényi olajok, például olívaolaj segítségével. Lássuk, hogyan!

A fülzsír egy viaszos, olajszerű anyag, így bizonyos, a saját otthonunkban gyakran használt olajokkal meglágyíthatjuk, fellazíthatjuk azt, hogy megkönnyítsük annak eltávolítását. Az egyik leggyakrabban alkalmazott, és felhasználói beszámolók szerint leghatékonyabb olaj a fülzsír eltávolítására és a fülfertőzések kezelésére a mediterrán diéta alapját képező, számos jótékony vegyületet tartalmazó olívaolaj. Hogyan alkalmazzuk?

  • Amennyiben szükségesnek érezzük, kérjük ki egy hozzánk közel álló segítségét az alábbiakhoz
  • Mossuk meg fülünk külső részét és kezeinket, így a továbbiakban elkerülhetjük az esetleges szennyeződések fülbe juttatását
  • Feküdjünk az oldalunkra úgy, hogy az eldugult fül felfelé nézzen
  • Óvatosan húzzuk hátra és felfelé a fül külső részét, hogy a hallójárat könnyebben hozzáférhetővé váljon
  • Cseppentsünk 2-3 csepp szobahőmérsékletű olívaolajat a fül nyílásába
  • A fül tövének gyengéd masszírozásával megkönnyíthejük az olaj bejutását
  • Maradjunk az oldalunkon fekve körülbelül 5-10 percig, hogy az olívaolaj ez idő alatt elérhesse és fellazíthassa a fülzsírt
  • Üljünk fel, majd gyengéden töröljük meg a fülünket
  • Szükség esetén az olívaolaj alkalmazása a másik fülben is megismételhető

Milyen gyakran alkalmazzuk az olívaolajat a fülzsír feloldására?

Az olívaolaj alkalmazásának gyakoriságát igényeink függvényében határozhatjuk meg a következők szerint: a makacs fülzsír eltávolításához az olivaolajjal történő feloldást általában naponta egyszer, maximum két héten keresztül javasolt elvégezni. Ha ez idő alatt nem enyhülnek panaszaink, forduljunk orvoshoz, hiszen speciális termékek alkalmazására lehet szükség.

Az olívaolaj rendszeres, hosszú távú használata a fülben még több fülzsír felhalmozódásához vezethet, így kizárólag abban az esetben, amennyiben valóban szükséges.

Az enyhe fülgyulladás kezelésére az olívaolaj csepegtetését naponta kétszer is megismételhetjük, maximum három napon keresztül. Ha a tünetek néhány nap múlva sem enyhülnek, vagy netán rosszabbodnak, forduljunk orvoshoz.

Hogyan válasszunk olívaolajat?

Fontos, hogy jó minőségű olívaolajat válasszunk, kifejezetten, ha azt gyógyászati ​​célokra kívánjuk használni. Az 100%-os, extra szűz, hidegen sajtolt olívaolaj megőrzi az olívabogyóban található jótékony vegyületeket, így külső és belső alkalmazása is több egészségügyi előnnyel jár. 

Ajánlott termék: Mannavita Prémium Extra Szűz Olívaolaj

Ügyeljünk a biztonságra!

Noha az olívaolaj fülben történő alkalmazása általában biztonságos, kizárólag körültekintően, és saját felelősségünkre használjuk a fülzsír fellazítására. Kerüljük az olívaolaj, vagy más termék alkalmazását, amennyiben sérült a dobhártyánk. Ne tömjünk fülünkbe vattát, papírzsebkendőt, vagy más anyagot, hiszen ezek növelhetik a fülfertőzés kockázatát, illetve legyünk óvatosak a fül mindennapos tisztításakor is. Az esetleges égési sérülések elkerülése érdekében, az olívaolajat alkalmazzuk szobahőmérsékleten, és ne hevítsük fel használat előtt.

A fenti információk tájékoztató jellegűek!

Források:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK448155/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK279354/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC5812304/

https://my.clevelandclinic.org/ear-wax-buildup

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC1324923/

https://examine.com/supplements/olive-oil/

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 849 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute