Töredezett köröm? Íme az okok és a megoldások!

Töredezett köröm? Íme az okok és a megoldások!

A köröm olyan, mint egy kis ablak, amin keresztül észrevehetjük, ha valamilyen probléma van a szervezetünkben. A köröm töredezettsége az egyik olyan tünet, amely számos egészségügyi problémát jelezhet.

Mi okozhatja a köröm töredezettségét?

 

Gombás fertőzés

A köröm és a körmöt körülölelő bőr megfelelő hidratálása azért is fontos, mert a száraz, repedezett bőrön megnő a gombás fertőzés kialakulásának kockázata. A gombás fertőzést a töredezett körmön kívül jelezheti még az elszíneződött, sárgult, megvastagodott köröm is.

Tápanyaghiány

Ha a szervezetben tápanyaghiány alakul ki, akkor az a körmökön is meglátszik. A vashiány például az egyik leggyakoribb oka a töredezett körömnek. A testnek fehérjékre, E- és B-vitaminra is szüksége van a köröm egészségének megőrzéséhez, ezért ha gyenge és töredezik, akkor figyeljünk oda a vitaminban gazdag táplálkozásra, illetve válasszunk természetes étrend-kiegészítőket.

Pajzsmirigy probléma

A töredezett köröm pajzsmirigy problémát is jelezhet. Ha a töredezettség mellett azt is tapasztaljuk, hogy körmünkön függőleges vagy vízszintes barázdák jelennek meg, akkor nagy a valószínűsége annak, hogy a pajzsmirigyünk nem működik megfelelően.

A köröm lassan gyógyul, ezért türelmesnek kell lenni. Nem elegendő, hogy egyszer-egyszer bekenjük a kezünket hidratáló krémmel, hanem következetes ápolásra kell törekedni. Ha hosszabb időn keresztül azt tapasztaljuk, hogy nem javul az állapota, esetleg gombás fertőzés tüneteit vesszük észre, akkor mindenképpen konzultáljunk a háziorvosunkkal.

Életkor

A köröm az életkor előrehaladtával változik. Nem ritka, hogy idősebb korban a köröm elvékonyodik, emiatt gyakran letörik, töredezik.

Vízzel való gyakori érintkezés

Az életmódunk is hatással lehet a körmünk állapotára. Ha a munkánk megköveteli, hogy a megszokottnál gyakrabban mossunk kezet, esetleg vízben dolgozzunk, akkor szintén meggyengülhet a köröm, így a töredezettségnek is megnő az esélye.

Gyakori manikűrözés, lakkozás

A hagyományos körömlakkok, illetve a géllakkok eltávolításához egy speciális folyadékot használnak a manikűrösök, amit nem mindenkinek a körme tolerál megfelelően. Előfordulhat, hogy megsérül a felülete, illetve a vegyi anyagok hatására sérülékenyebbé válik, és a lakk eltávolítása után a köröm töredezni  fog.

Hogyan előzhető meg a köröm beszakadása, törése?

A köröm megóvásának egyik legegyszerűbb módja, ha gumikesztyűt használunk olyankor, amikor vízbe nyúlunk.

Ha ezt mégsem tudjuk megoldani, akkor figyeljünk oda, hogy rendszeresen hidratáljuk a kezünket és a körmünket. Válasszunk olyan természetes ápolókat, amelyek nem tartalmaznak káros összetevőket, hanem természetes módon erősítik a körmöt. A hidegen sajtolt növényi olajok például tökéletesek erre a célra. Természetesek, vitaminban gazdagok, emiatt megfelelően táplálják és ápolják a körmöket és a bőrt is.

Ha gyengék a körmeink és gyakran töredeznek, akkor ne hagyjuk őket hosszúra megnőni. A rövid körmök csökkentik annak a kockázatát, hogy a köröm megsérül. Mindig fürdés vagy zuhanyzás után vágjuk le, mert akkor egy kicsit felpuhulnak.

Ha nem szeretnénk lemondani a köröm lakkozásáról, akkor válasszunk aceton mentes lemosókat, mert az aceton sérülékennyé teheti a köröm felszínét.

Az előzőekben felsorolt praktikákat könnyedén beilleszthetjük a mindennapjainkba. Amennyiben nem hoznak eredményt, akkor érdemes elgondolkodnunk azon, hogy. Válasszunk olyan ételeket vagy étrend-kiegészítőket, amelyek gazdagok B-vitaminokban és vasban.


Forrás:
https://www.healthline.com/health/fungal-nail-infection 
https://www.healthline.com/health/cracked-nails
https://www.healthline.com/nutrition/vitamins-for-nails 

 

Életmód- és táplálkozási tanácsadó. Szakértője a reform élelmiszereknek, diétáknak, mikro- és makro tápanyagoknak.
Jelenleg Összesen 853 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute